Skip links

Звіт проєкту ІАМ про події серпня – Харків та Запоріжжя

Цей звіт про події серпня – першої половини вересня в пілотних регіонах ClusteRISE має на меті інформаційне вирівнювання між учасниками проєкту, а також встановлення спільних орієнтирів щодо подальших дій.

З серпня АППАУ та Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в рамках проєкту «Застосування та реалізація Угоди про асоціацію ЄС-Україна у сфері торгівлі» починають співпрацю задля розвитку кластерів в сфері промислових хайтек. Проєкт передбачає підтримку розвитку 2х кластерів ІАМ (Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування) в регіонах Запоріжжя та Харкова. В 2020 році проект розвитку 2х пілотних кластерів ІАМ підтримало німецьке товариство міжнародної співпраці GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH).

Перші кроки

Проєкт виконується згідно плану дій. За минулий період відбулись круглі столи в Харкові та Запоріжжі, підписання Меморандумів з місцевою владою, призначення координаторів кластерів, запуск робіт по визначенню потенціалу кластерів, підготовці перших засобів комунікацій. Зокрема, всі публікації проєкту відтепер згруповані для зручності в єдиному розділі сайту АППАУ.

Як все це проходить в регіонах – далі про локальні контексти.

Контекст та події Харкова

Круглий стіл в Харкові відбувся 27 серпня. ПАТ «ФЕД», ХТЗ, РОСС, завод «Фрунзе», завод підйомно-транспортного обладнання, Укргіпротяжпром, Центр 4.0 (ХАІ), НТУ «ШАГ», ТКБ «Харківські технології», ЕЛАКС, НДІ машинобудування, «Екополіс ХТЗ», «Залізничавтоматика» та ще кілька компаній всі підтримали ідею створення кластеру ІАМ. Меморандум про співпрацю підписаний з міською радою та Муніципальним стартап-центром м. Харкова. Таким чином, міська влада Харкова стала нашим партнером №1 в цьому проєкті. Окремі зустрічі пройшли в Харкові з керівництвом місцевого ІТ-кластеру, з керівництвом Unit.city, з науковою спільнотою в ТКБ «Харківські технології» й ще – з членами АППАУ.

Зайве говорити про високий рівень очікувань партнерів. Харків знав не одну спробу створення створення кластерів промислових хайтек. Але жодна з них не була успішною. Отже, всі зараз в очікуванні конкретних швидких дій.

Контекст та події Запоріжжя

Події в Запорізькому кластері ІАМ 8 вересня відбувались на Промисловому форумі 2020. Спочатку відбувся круглий стіл обговорення перспектив кластеру. На ньому були всі члени кластеру, включно з керівництвом департаменту економічного розвитку місцевої ОДА, представником міської ради, Метінвест Діджитал та Мотор-січ. Всі виступи – якісні й по суті питань, окремо варто відмітити ініціативу Запорізької «політехніки» по створенню дитячо-юнацького інженерного університету.

Наш головний партнер кластеру, Запорізька ТПП була на висоті у всіх організаційних питаннях. Окреме  «браво» ТПП  за стенд, що був організований в рамках Промислового форуму –  це перше представлення кластеру на виставці. Всі заходи були інтегровані в цей форум й про кластер згадували кілька разів впродовж відкриття, була також велика увага місцевої преси.

Ми також провели окреме засідання кластеру – розмови про value chain відкривають несподівані ролі окремих учасників кластеру. Зокрема, Ролл Гранд виявився чудовим «технологічним брокером», здатним ставити ТЗ для кількох ланок в ланцюгах доданої вартості, ця тема стає зараз головною в кластерних дискусіях.

Цікаво було спілкуватись з кількома представниками сегменту advanced materials – НДІ «Укрспецсталь» (титанові порошки), а також колеги з Дніпродзержинського університету, які мають свою лабораторію композитних матеріалів давали радше негативний фідбек щодо стану цього сектору. Тема вияснення стану по секторам  ІАМ та промисловості буде залишатись пріоритетною в ClsuteRISE ще довго.

Поза межами ClusteRISE – важливі точки дотику

Між тим, АППАУ продовжує ряд активностей, які дотичні або ж, навіть, мають пряме відношення до результатів ClusteRISE.

  1. На виході робочої групи Industry4Ukraine національна програма кластерного розвитку до 2027. В жовтні вона має бути передана в Мінекономіки й зараз тривають інтенсивні консультації щодо кінцевих розділів. Зокрема, активно дискутуються ролі та майбутній вплив регіональних органів влади – досвід ЄС показує, що вони є ключовими акторами в успішному запуску кластерів.
  2. Стратегічна сесія Industry4Ukraine 3 вересня підтримала пропозицію створення кластерного комітету на платформі. В його функції також входить об’єднання та консолідація всіх кластерів навколо цілей програми кластерного розвитку. Також на цій сесії була присутня Ніно Даменія – керівник групи Смарт-спеціалізації від Мінекономіки, – домовились про посилення взаємодії обох проєктів.
  3. В цьому контексті, форум в Слов’янську «Наука. Інновації. Діджиталізація» показав великі «ідеологічні» (або концептуальні) розриви в формуванні порядку денного регіональних органів влади. Доповідей по промисловості тут взагалі не було, хоча Донецька область завжди славилась своїм промисловим потенціалом та напрацюваннями. Про ще це мені говорить? Радше про те, що місцеві стейкхолдери, ймовірно, не зовсім усвідомлюють ні критичне становище промисловців та рівня їх конкурентоздатності, ні те, яку роль в підвищенні цієї конкурентоздатності мають грати наука, інновації та діджиталізація. До певної мірі, це демонструє інерційні процеси минулого періоду потужної деіндустріалізації регіональних економік. Й звісно, на фоні наростаючого цифрового популізму від нашої Мінцифри – це пряма дорога до створення української версії «Чорного дзеркала».

Спільні виклики та плани дій учасників ClusteRISE

Отже, подій в початку проєкту цілком достатньо, щоб визначити спільні виклики.

  1. Активізація спільнот та виявлення «агентів змін».
  2. Аналітика економіки та ланцюгів ІАМ. Ситуація з економічними пріоритетам в регіонах – незрозуміла. Сказати, що довіри учасників до результатів проєкту «смарт-спеціалізації» мало, було б не коректно, оскільки комунікації тільки починаються. Радше за все, що більшість учасників кластерів просто не бачать себе в цих пріоритетах, про що було прямо озвучено на круглому столі в Запоріжжі. Отже, потрібно якомога швидше визначати ці пріоритети в своїх секторах ІАМ – саме тому, ми вкотре просимо всіх потенційних учасників кластерів в Запоріжжі та Харкові пройти це 5-хвилинне опитування – кількість відповідей є дуже малою.
  3. Пошук оптимальних варіантів взаємодії з партнерами. Більшість регіональних партнерів мають свої напрями дій, які не завжди 1:1 співпадають з напрямами кластерів ІАМ. Ми розпочали серію двохсторонніх перемовин й будемо підписувати окремі Меморандуми про співпрацю.
  4. Регулярні мітапи з учасниками кластерів. Кожна нарада в регіонах демонструє інтерес учасників, нові можливості співпраці та взаємодії. Тому одне з перших завдань наших координаторів – регулярні, майже щотижневі мітапи, які дозволяють учасникам кластеру ближче знайомитись та виясняти точки взаємодії, пріоритети та плани найближчих проєктів.
  5. Процеси консолідації навколо спільних завдань розвитку. Ну й зрештою, спільні цілі та цінності мають прояснятись постійно – саме це дозволяє сформувати спільноту. Це досягається також процесами комунікацій в яким мають приймати участь всі наші активісти.

Отже, попереду в нас Загальні збори – готуємось.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.